wrapper

Цікаве

Білий амур (Ctenopharyngodon idella) – травоїдна прісноводна риба із родини Коропових (Cyprinidae). Природний ареал цієї риби охоплює Східну Азію і Далекий Схід.

Ctenopharyngodon idella 1

Це цінна промислова риба, м’ясо якої відзначається гарними кулінарними властивостями. Поза межами суцільного ареалу вважається важливим об’єктом ставкового рибництва і акліматизована з цією метою у Європі та Північній Америці, Новій Зеландії. Часто використовується для меліорації як активний споживач водної рослинності у меліоративних каналах, ставках рибогосподарств, у водоймах охолоджувачів промислових об’єктів.

Білий амур у теплих широтах є небезпечним інвазійним видом. Неконтрольоване розмноження цієї риби негативно впливає на природні водойми. Ця риба знищує значну частину водної рослинності. В Іспанії та США вдаються до суворих заходів, зокрема дозволяють випускати у водойми лише безплідні триплоїдні гібриди та суворо дотримуються ізоляції водойм, де цю рибу розводять.

Що стосується перспектив зариблення мальком білого амура р. Сейм, то це не доцільно з низки причин:

  1. Сейм є однією з небагатьох річок України, яка майже незарегульована гідротехнічними спорудами і тече в природному руслі. В таких умовах в річці підтримуються у відносно стабільному стані природні екосистеми з переважанням аборигенних видів рослин і тварин. Вони здатні до саморегуляції.
  2. Серед вищої водної рослинності в рукавах та затоках р. Сейм переважають угруповання родин родини Лататтєві, зокрема глечики жовті (Nuphar lutea) та латаття чистобіле (Nymphaea candida). Ці угруповання занесені до Зеленої книги України і охороняються на загальнодержавному рівні. Значне розмноження білого амура може призвести до суттєвого скорочення площі зайнятої цими угрупованнями в р. Сейм та озерах заплави
  3. Вища водна рослинність в заплаві р. Сейм відіграє важливе значення для рідкісного виду – хохулі звичайної – найбільш раритетного виду в долині р. Сейм в межах Сумської області. Тому будь-які спроби контролю вищої водної рослинності, особливо з використанням такого небезпечного інвазійного виду як білий амур, з боку людини потребують зважених рішень і глибокого наукового обґрунтування.
  4. Погодно-кліматичні зміни і обміління р. Сейм, які ми спостерігаємо в наш час, будуть сприяти прогріванню води і посилюватимуть активність теплолюбного білого амура. Це призводитиме до більш інтенсивної дії його на природні екосистеми.

З урахуванням наведених аргументів клопочу про недопущення випуску мальків білого амура та інших неаборигенних видів риб у водойми долини р. Сейм без належного наукового обґрунтування із залученням широкого кола фахівців-біологів.

    С.М. Панченко, cтарший науковий співробітник Національного природного парку «Деснянсько-Старогутський», 
кандидат біологічних наук, доцент, лауреат Премії Президента України для молодих вчених (2009 р.) 

Last modified on Неділя, 06 березня 2016

Ми в соцмережах

 

 

Про нас

Вже багато років газета "Телегурман" об'єктивно, неупереджено та цікаво висвітлює життя нашого міста.

Творча група газети активно працює для того, щоб Ви в кожному випуску отримували достовірну та цікаву інформацію з життя нашого міста, а також на сторінках газети корисні поради, секрети сімейного щастя та виховання дітей.

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Blue Green Red Radian
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family